Hagia_Sophia
Agnieszka Kaczmarczyk

Agnieszka Kaczmarczyk

Podróże to moja pasja

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email

Turcja

Czerwiec 2016

Turcja_10 Turcja_03 Turcja_02 Turcja_09 Turcja_11 Turcja_08 Turcja_07 Turcja_06 Turcja_05 Turcja_04 Turcja_01

Turcja – kraj kontrastów, jeden z najciekawszych krajów świata. Oferuje zarówno cudowne krajobrazy jak i zabytki klasy światowej. Krajobrazowo daje nam kilka łańcuchów górskich, pustynie, w tym i solne w interiorze, jak i pocztówkowe wybrzeże. Pamukkale, Kapadocja ze swoimi powulkanicznymi pozostałościami i wąwozy licyjskie to unikaty które należy zobaczyć koniecznie. Doskonała kuchnia, świetnie rozwinięta baza noclegowa i komunikacyjna oraz dostępność tego kraju zachęcają do odwiedzenia. Turcja na pewno zostanie w Waszej pamięci!
Turcja to kraj, który zadowoli każdego: miłośnika plażowania i wakacyjnych rozrywek nad brzegiem morza, wszystkich zainteresowanych kulturą, sztuką i historią starożytną, jak również tych, którzy przede wszystkim nastawieni są na kontakt z naturą i uwiecznianie na fotografiach jej cudów. Gdzie warto się wybrać?

  • Riwiera Turecka i Egejska

Miejsce idealne na wakacje dla tych, którzy oprócz relaksu na plaży i rozrywek dostępnych w kurortach, lubią też poznawać historię i kulturę danego kraju. Możemy wybierać wśród bardzo popularnych i częściej odwiedzanych miejscowości Riwiery Tureckiej zlokalizowanych nad Morzem Śródziemnym lub zdecydować się na nieco spokojniejsze wybrzeża Morza Egejskiego. Miłośnicy plażowania powinni odwiedzić plażę Kleopatry w Alanya lub jedną z najpiękniejszych plaż z laguną w miejscowości Fethiye. Marmaris zachwyci mariną z luksusowymi jachtami oraz wycieczkami stateczkami wzdłuż wybrzeży. Kemer będzie doskonałą bazą wypadową do antycznych miast Olympos i Phaselis. W Side ruin z czasów hellenistycznych będziemy mogli szukać w okolicach, a przy okazji wybrać się na rejs do wodospadu Manavgat.

  • Kapadocja

Kraina z jedynym w swoim rodzaju krajobrazem, który zabiera podróżujących w przestrzeń, przywołującą na myśl spacery po Księżycu. Odpowiedzialne są za to tufowe formy wyżłobione przez naturę w skałach osadowych. To nie tylko prawdziwy cud przyrody, ale też ważne miejsce religijne. W skałach wykute są domy oraz kościoły, które możemy zobaczyć na terenie Parku Narodowym Göreme oraz dolinie Soğanlı vadisi. Ciekawym miejscem jest również miejscowość Uçhisar, w której znaleźć można niegdyś zamieszkałe jaskinie. Romantycznym duszom polecamy też wycieczki po Dolinie Wyobraźni i Dolinie Motyli.

  • Pamukkale

Pamukkale, czyli dosłownie Bawełniany Zamek to niezwykła miejscowość, której główną atrakcją są wapienne osady na górze Cökelez. Powstają one dzięki gorącym źródłom i układają się w malownicze kaskady i tarasy. Teren Parku Narodowego został wpisany na listę UNESCO.

  • Stambuł

Nigdzie nie poczujemy tak klimatu Turcji, jak w kolorowym, pełnym zabytków i ciekawych miejsc Stambule. Tętniące życiem miasto słynie ze wspaniałych meczetów, z których do najważniejszych zaliczyć trzeba Hagię Sofię oraz imponujący, bogato zdobiony Błękitny Meczet. Warto też zagubić się pomiędzy kramami na jednym z targowisk, np. Krytego Bazaru. Koniecznie też trzeba spróbować kanapki z rybą, którą z łodzi sprzedają rybacy, soku wyciskanego z granatów lub innych owoców oraz pieczonych kasztanów. Podróż nabierze klimatu dzięki codziennym modlitwom muezzina, niosących się na całe miasto i tworzących niezapomniany klimat miejsca.
Najlepszą pamiątką z wyprawy do Turcji będą przyprawy, sprzedawane na wagę nie tylko na bazarach – warto udać się na te mniej turystyczne, odwiedzane przez mieszkańców – ale także w większych sklepach spożywczych. Ich ceny są niskie (ok. 3-6 zł za 250 g), a jakość nieporównywalna z żadnymi dostępnymi w Polsce. Zapachy i smaki Turcji możemy przywieźć do domu również w postaci czarnej, bardzo intensywnej i pijanej tutaj z ogromną ilością cukru herbaty oraz kawy. Warto dokupić również zestaw charakterystycznych pękatych szklaneczek – najtaniej, bo już za 20-30 zł za zestaw, kupimy je w większych sklepach, w których zaopatrują się mieszkańcy – oraz tygielek do parzenia kawy. Doskonałym dopełnieniem będą też tureckie słodycze (ok. 15-20 zł za pudełko).
Niedrogą, a charakterystyczną pamiątką będzie też tzw. „oko proroka”, czyli niebieski amulet przynoszący szczęście. Jego motyw pojawia się w biżuterii, breloczkach, magnesach i innych pamiątkach. Proste „oko proroka” z kolorowego szkła kupimy za kilka złotych.
Turcja jest świetną baza wypoczynkową dla rodzin z dziećmi. Znaleźć tu możemy hotele położone przy pięknych piaszczystych plażach, w lasach piniowych, z aquaparkami, lunaparkami dla dzieci. Niewiele kierunków daje taki komfort wypoczynku. Polecam hotele: Turan Prince, Mukarnas, hotele z sieci Crystal, Sherwood Dreams, Pegasos czy Xanadu. Oczywiście hoteli jest znacznie więcej ale te szczególnie utkwiły mi w pamięci. Dla osób młodych miejscem idealnym jest Marmaris położony na Turcji Egejskiej- promenada ciągnie się wzdłuż plaży aż do portu, skąd między innymi wypływają promy na Rodos. Miejsce idealne na wieczorne spacery, zakupy, imprezy. Podobnie wygląd Alanya, położona przy pięknej plaży Kleopatry. Tu też nie można się nudzić. Nad całą miejscowością góruje Twierdza Ehmedek . na którą można dostać się nowoczesną kolejką linową. Turcja urzeka, plażami, jedzeniem, bogatą bazą hotelową, pięknymi widokami.

Zobacz pozostałe podróże

Albania

Sloneczny-Brzeg-99

Bułgaria

Dubai

Egipt post

Egipt

99

Emiraty Arabskie

Indie

Indie

Majorka

Moje podróże - Teneryfa

Teneryfa

Turcja