Sloneczny-Brzeg
Agnieszka Kaczmarczyk

Agnieszka Kaczmarczyk

Podróże to moja pasja

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email

Bułgaria

Maj 2015

Bułgaria_07 Bułgaria_01 Bułgaria_02 Bułgaria_03 Bułgaria_04 Bułgaria_05 Bułgaria_06 Bułgaria_08 Bułgaria_09 Bułgaria_12 Bułgaria_11 Bułgaria_10 Bułgaria_13

Miłośnicy aktywnego wypoczynku nad morzem docenią zalety Bułgarii. Oprócz wylegiwania się na plaży, można tu nurkować w akwenach pełnych podwodnych skarbów, surfować czy też uprawiać wind- i kitesurfing.
Bułgaria jest popularną destynacją urlopową, kojarząca się ze złotymi plażami i długimi, ciepłymi dniami. To dobre miejsce zarówno na rodzinny urlop z dziećmi (oferty „all inclusive” w zamkniętym kompleksie), na wakacje dla osób ceniących zarówno ciekawe miejsca, jak i dobrą zabawę (spacer po zabytkowym, starym mieście w Nesebyr, bary przy plaży i basenie), czy też romantyczny weekend tylko we dwoje (komfortowe hotele SPA). Możliwości wypoczynku jest wiele, a to dzięki urozmaiconej linii brzegowej i bazie noclegowej oraz różnorodnym atrakcjom turystycznym.
W Bułgarii istnieją doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Fani nurkowania docenią Sozopol, piękne miasteczko na południowym wybrzeżu, z malowniczymi, starożytnymi zabytkami, tradycyjną, czarnomorską kuchnią, uroczą przystanią oraz miejscami do nurkowania odpowiednimi zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych amatorów tego sportu.
Kolejne miejsce warte zobaczenia to położony ok. 40 km na północ od Warny starożytny, rzymski port, zatopiony na głębokości 12 m. Podobno w tej okolicy został ukryty skarb Aleksandra Wielkiego. W zatoce warneńskiej znajdują się też wraki statków i łodzie niemieckiej floty czarnomorskiej z czasów II wojny światowej oraz cztery rosyjskie łodzie podwodne.
Miłośnicy wysokich fal i silnego wiatru – czyli surfingu, windsurfingu i kitesurfingu – znajdą to, czego szukają, na bułgarskim wybrzeżu: od pięknego, skalistego północnego klifu po malownicze, złociste zatoczki południa. Doświadczeni surferzy mogą zmierzyć się z falami w Achtopolu (Ahtopol), gdzie od 2012 r. organizowane są zawody surfingowe przez Bulgarian Extreme Water Sports Association (B.E.W.S.A), lub w Carewie czy Sinemorets. Windsurferzy mają do wyboru znane kurorty, takie jak Słoneczny Brzeg, Albena, Złote Piaski czy Sozopol, lub mniej popularne miejsca np. kempingi: Gradina niedaleko Czernomorca, Arapia koło Carewa, Smokinia i Złatna Rybka niedaleko Sozopola, czy miejscowość Łozenec (Lozenets), gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż Bułgarii. Najdogodniejsze warunki do windsurfingu, czyli najsilniejszy wiatr, jest we wrześniu. Natomiast za najlepsze lokalizacje do kitesurfingu uznaje się Kranewo niedaleko Złotych Piasków, Krapec na północnym wybrzeżu, Kamchia, Warna, Burgas i Szkorpilowci (Shkorpilovtsi).

Złote Piaski to jeden z najpopularniejszych kurortów w Bułgarii. Warto zobaczyć i zatrzymać się tu, choć na jeden dzień. Ceny są wyższe niż w sąsiednich bułgarskich miejscowościach, ale Złote Piaski rekompensują to komfortem i bogatą, różnorodną, ofertą usług.Złote Piaski to przede wszystkim wspaniałe plaże – długie i szerokie plaże nad ciepłym, spokojnym i czystym morzem. Najlepiej przyjechać do Złotych Piasków pomiędzy majem, a październikiem. Średnia temperatura powietrza wynosi 27°C. Znajduje się tu też piękny las, który dochodzi aż do plaży. Są tu także lecznicze, gorące źródła mineralne. Noclegi dostępne są w ponad 100 hotelach, eleganckich, komfortowych albo tanich, dość prostych, będących pozostałością z poprzedniego systemu – betonowych blokach, wyposażonych w stary sprzęt, luksusowych willach, ośrodkach i apartamentach prywatnych. To wymarzone miejsce dla osób szukających rozrywki podczas wakacji czy urlopu. Są tu liczne lokale rozrywkowe, dyskoteki, sklepy, restauracje, kawiarenki, snack bary, pizzerie, kręgielnie.

Drugim, bardzo popularnym kurortem w Bułgarii jest Słoneczny Brzeg, który leży nad brzegiem Morza Czarnego na „styku” klimatów umiarkowanego i podzwrotnikowego. W przeciwieństwie do miejscowości położonych w głębi Bułgarii, klimat cechuje tu wysoka wilgotność i łagodność, co jest spowodowane bliskością Morza, która zapewnia cieplejsze zimy oraz łagodne lata, chłodniejsze w porównaniu do pozostałej części kraju. Średnia temperatura latem wynosi tu 23 st. Do Słonecznego Brzegu najlepiej wybierać się w miesiącach od czerwca do września by mieć gwarantowaną słoneczną i ciepłą pogodę. Słoneczny Brzeg ma 8 km piaszczystych, pięknych, niekończących się, naturalnych plaż, które są największym atutem miejscowości. W niewielkiej odległości znajdują się wypożyczalnie leżaków i parasoli. Wzdłuż wybrzeża rozciąga się deptak z licznymi kawiarniami, pubami i sklepami. Ten największy bułgarski kurort znajduje się 30 km od portu lotniczego w Burgas. Do zaoferowania ma ponad 600 hoteli różnej klasy, do wyboru. Od pełnych przepychu ogromnych ośrodków wczasowych, przez miejskie hotele, po kameralne i położone na uboczu mniejsze pensjonaty. Liczne kluby, puby i kawiarnie zapraszają szukających rozrywki. Pobliskie miejscowości jak portowe miasto Burgas,Ravda,Sveti Vlas,Elenite czy stary, zabytkowy Nessebar trzeba koniecznie zwiedzić. Nessebar stara rybacka osada połączona jest wąską groblą z lądem jest teraz przede wszystkim skupiskiem ludzi z całego świata, tak jakby wszyscy umówili się, że właśnie w wakacje przyjadą pospacerować sobie po Nesebyrze. Tłumy skutecznie zniechęcają do podziwiania tego fajnego przecież miejsca. Zdecydowanie polecam odwiedziny poza sezonem, kiedy to przypuszczalnie nikt nas nie zadepcze, a w najlepszym wypadku potrąci. Wszystko wygląda tutaj jakby żywcem przeniesione ze skansenu, a przecież nadal ludzie zamieszkują te wszystkie chatki z drewna. Trochę tu ruin, parę cerkwi, krętych i wąskich uliczek, ale miasto zdominowane jest przez setki straganów, fastfoodowych restauracji i sklepików z chińską odzieżą i zabawkami.
Rekomendowane hotele na wypoczynek to:
Słoneczny Brzeg : Smartline Meridian , Festa Panorama, Alba, Mena Palace, Dit Evrika Beach Club, hotele z sieci Sol.
Złote Piaski: Primasol Sunrise, Smartline Arena Mar, Prestige Aqua Park, Dolphin, Maritim Paradise Blue Albena 

Zobacz pozostałe podróże

Albania

Sloneczny-Brzeg-99

Bułgaria

Dubai

Egipt post

Egipt

99

Emiraty Arabskie

Indie

Indie

Majorka

Moje podróże - Teneryfa

Teneryfa

Turcja